Vyriausybė svarstys karantino griežtinimą: planuose – ugdymo įstaigų uždarymas

Reklama baigsis po sek.

Šiandien ryte Statistikos departamento pateiktais duomenimis, praėjusią parą šalyje patvirtinti 2104 nauji koronaviruso atvejai, mirė – 17 žmonių (12 iš jų – dėl COVID-19 infekcijos, kiti penki – dėl kitų priežasčių). Nors visuotinis karantinas Lietuvoje galioja jau beveik tris savaites, teigiamų jo rezultatų kol kas dar nematyti. Režimo laikotarpiu nuo lapkričio 7 iki 25 dienos šalyje klastinga infekcija užsikrėtė 22 743 asmenys.

Laikinai LR sveikatos apsaugos ministro pareigas einantis Aurelijus Veryga neslepia, kad esama situacija nedžiugina nei jo, nei epidemiologų. Karantino optimistiškesnių rezultatų tikimasi sulaukti ateinančią savaitę.

Situacija, deja, bet nėra gera. Nėra tokia, kokios mes tikėjomės. Žmogiškai visi tikimės, kad ji pradės gerėti, laukiam su įtampa, kada pasirodys mažesni skaičiai naujų atvejų. Optimizmo suteikia tik tai, kad augimas yra sulėtėjęs, nes anksčiau turėdavome atvejų padvigubėjimą, dabar to nebėra. Skaičiai išlieka dideli, bet jie nesidaugina tokiu tempu, kaip buvo ne karantino sąlygomis. Tai leidžia šiek tiek stabiliau organizuoti gydymo įstaigų darbą“, – teigė A. Veryga.

Planuose – prekybos centrų darbo laiko ribojimas

Kasdien patvirtinamas naujų atvejų skaičius bei gaunama informacija, kad kai kurie darbdaviai slepia darbuotojų užsikrėtimą infekcija ir vistiek liepia jiems dirbti, matoma didelė žmonių migracija parduotuvėse kol kas nesuteikia jokio pagrindo švelninti karantino sąlygų. Anaiptol, jeigu sergamumas ženkliai nemažės, ateinantį trečiadinį Vyriausybė svarstys prekybos centrų darbo laiko ribojimą, pasitelkiant Latvijos modelį – kuomet prekyvietės nedirba visą savaitgalį ar tik vieną jo dieną.

Matome žmonių visiškai kitokią reakciją į virusą nei pavasarį, pirmojo karantino metu. Dabar visuomenė atsipalaidavusi, ir labai blogai, kad jie nesilaiko rekomendacijų, eina prekintis, ypač artėjančiam Kalėdų laikotarpiui. Vyriausybės planuose tikrai yra griežtinimai, ir kaip jau žinoma, numatyta riboti prekybos centrų darbo laiką, kad bent jau savaitgaliais jie netaptų laisvalaikio praleidimo traukos objektais“, – teigė A. Veryga.

Uždarius prekybos centrus nedarbo dienomis, tikėtina, kad žmonių srautai pasiskirstytų kitose erdvėse, nes visuomenė iki šiol ieško būdų, kaip apeidinėti priimtus ribojimus. Pasak laikinojo sveikatos apsaugos ministro, kartu su prekybos centrų užvėrimu būtų svarstomos ir gretutinės galimybės, siekiant išvengti gyventojų susibūrimų.

Jeigu būtų svarstoma tokia galimybė dėl prekybos centrų ribojimų, tai greta bus svarstomos ir galimos rizikos dėl tokio sprendimo. Gali būti taip, kad žmonės burtųsi į mažesnes erdves, tačiau visų prekybos vietų užverti ko gero neplanuojama, nes mažesnėse parduotuvėse nėra tokios rizikos ir ten kur kas lengviau valdyti klientų srautus. Iššūkis dabar yra prekybos centrams, kurie turi kelis įėjimus“, – teigė A. Veryga.

Planuose – ugdymo įstaigų uždarymas

Šalyje nuo lapkričio 7 dienos paskelbus visuotinį karantiną, 5-12 klasių mokiniai mokslus tęsia nuotoliniu būdu. Klasėse ugdymo procesas vyksta tik pradinukams (1-4 kl.), darbus įprastu būdu tęsia ir ikimokylinio ugdymo įstaigos, darželiai. Stebint nemažėjantį naujų koronaviruso atvejų skaičių arba ne taip sparčiai veikiantį karantiną, neslepiama, kad Vyriausybė pasiruošusi svarstyti viso šalies ugdymo proceso nutraukimą kontaktiniu būdu.

Dabar ką mes matom, kur virusas plinta, tai yra tose vietose, kuriose žmonės fiziškai susirenka ir fiziškai bendrauja. Jose ir plinta virusas, taip pat infekciją parneša ir šeimos nariams, tokiu būdu židiniai formuojasi šeiminiuose protrūkiuose. Tai jeigu judėjimas sustos, žmonės liks namuose, tokiu būdu virusas neturės terpės plisti. Matysim situaciją, bet Vyriausybė pasiryžusi taikyti griežtesnius ribojimus“, – laikinasis sveikatos apsaugos ministras.

Ikimokyklinių įstaigų darbas nebūtų stabdomas, nes tokiu atveju kai kurių profesijų asmenys negalėtų atlikti savo pareigų. Stotų ekonomika, stotų įvairųs sektoriai, o išmokų mokėjimai pareikalautų ir papildomų lėšų išmokoms.

A. Verygos teigimu, stabdyti arba laikinai nutraukti gydymo pasalugų teikimo neplanuojama, suprantant, kad šalyje egzistuoja ir kitos ligos, ne tik COVID-19 infekcija.

Karantino švelninimui dar anksti

Vakar LR Vyriausybė pritarė siūlymui nuo gruodžio 10 dienos šiek tiek atlaisvinti muziejų, galerijų ir ekskursijų lankymą. Tokia forma praleisti laisvalaikį vienu metu galėtų ne daugiau nei 2 asmenų grupė, išsskyrus šeimos narius. Tokiam ministrų kabineto sprendimui A. Veryga nepritaria, nes taip atveriama pandoros skrynia – išimčių galik prašyti taikyti ir kitos verslo grupės.

Mano manymu, su tokiais sprendimais nereikėtų skubėti, bet juos priima Vyriausybė. Aš ne kartą sakiau, kad kol kas apie jokius švelninimus kalbėti dar tikrai anksti. Dar iki jo įsigaliojimo lieka savaitė, ir matydami realią situaciją, sprendimą dėl muziejų ir galerijų lankymo galime dar atšaukti“, – teigė A. Veryga.

Laikinojo ministro teigimu, šis sprendimas gali supriešinti visuomenę. Dabar kreiptis išimčių gali visos verslo grupės – viešojo maitinimo įstaigos, sporto klubai ir panašiai.

Būtent dėl to ir nenoriu, kad būtų švelninama, nes jūs paminėjote viešojo maitinimo įstaigas, o per karantiną nukentėjusių, kurių veikla ribojama, yra kur kas daugiau. Aš neabejoju, kad prašančių išimčių atsirastų daug. Žmonės piktinasi, kodėl ne visur ir ne viskas yra uždaryta. Vieni sektoriai nukenčia mažiau, kiti daugiau. Mes dabar turime siekti kuo mažesnio kontakto. Dabar tai šiek tiek atveriama pandoros skrynia. Neskubėkim su išvadom, dar yra laiko sprendimą koreguoti, jeigu atvejų nemažėtų“, – A. Veryga.

Komendanto valanda – nebent savaitgaliais

Komendanto valandos įvedimui reikalingas LR Seimo sprendimas šalyje įvesti nepaprastąją padėtį. Tai šiuo metu jau priklauso nuo valdančiosios daugumos apsisprendimo. Bet kuriuo atveju, ji skirta naktinio gyvenimo suvaržymui, o jis šiuo metu ir taip apribotas. Komendanto valanda nebent pasiteisintų tuo atveju, jeigu ji tikslingai veiktų savaitgaliais. A. Verygos manymu, kol kas apie tai kalbėti anksti, nes yra ir kitų robjimų, galinčių mažinti koronaviruso infekcijos plitimą šalyje.

Nauji planuojami visuotinio karantino griežtinimai bus svarstomi ateinantį trečiadienį vyksiančiame Vyriausybės posėdyje.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Daugiau straipsnių